KURS om att minska näringsförluster från jordbruksmark
Den 25 oktober 2021 ordnades en kurseftermiddag på temat ”Minskade näringsförluster från jordbruksmark”. Kursledare var Line Strand som vi sedan tidigare kände från ”Digital vattenvandring med Line Strand” från 2021.
Line Strand är växtodlingsrådgivare vid Hushållningssällskapet i Uppsala med stor erfarenhet av vattenplaner och vattenvandringar i jordbrukslandskapet.
Klicka på bilden till höger så kommer du till webbinariet som är 2 h 24 minuter.

Tidigare webbinarium med Line Strand
Digital Vattenvandring, november 2020.
DIGITAL VATTENVANDRING, nov 2020 DEL 1 (1 h 50 min)
Föreläsning om olika åtgärder för minskade näringsförluster blandat med många talande exempel.
Vi började sändningen innan föreläsningen satte igång så hoppa fram ett par minuter för att komma till start!
DIGITAL VATTENVANDRING, nov 2020 DEL 2 (1 h 40 min)
En digital vattenvandring utgående från film och fotografier.

Mer om samma ämne
Här hittar du en intervju med Line Strand i Vattenpodden (ca 20 min): Vattenskydd i lantbruket – varför det då? LYSSNA
Struktukalkning i vattenpodden. LYSSNA
Våren 2020 intervjuades Jens Blomquist i vattenpodden. Jens är agronom, växtodlingsrådgivare och i december 2021 disputerade han med en doktorsavhandling om effekter av strukturkalkning på lerjord.


Denna artikel är producerad som en del av Leaderprojektet ”Minskade näringsförluster från jordbruksmark”. Projektet drivs av Ålands Vatten och vattenskydd.ax under perioden 2019-2022.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev om lantbruk och vattenskydd
Ålands vatten Ab ansvarar för behandlingen personuppgifter som samlas in på företagets webbplatser och i samband med olika evenemang som företaget anordnar. Läs vår integritetspolicy här
Fler artiklar om lantbruk och vattenskydd
-
Bevattning av vall både lönsamt och bra för vattendragen
Att bevattna vall ökar skörden, sparar pengar och är dessutom bra för vattenskyddet, e...
-
KURS om att minska näringsförluster från jordbruksmark
I oktober 2021 ordnades kurs om att minska näringsförlusterna från jordbruksmark. Här ...